Anemia spowodowane brakiem żelaza
Jest taki rodzaj anemii czyli niedokrwistości, która spowodowana jest niedoborem żelaza. Inaczej zwie się ją niedokrwistością syderopeniczną, niedobarwliwą lub mikrocytarną. Występuje ona najczęściej u niemowląt między szóstym a osiemnastym miesiącem życia.
Przyczyną niedoboru żelaza jest niedostateczne zaopatrzenie w ten pierwiastek przy zwiększonym jego zapotrzebowaniu. Do najczęstszych przyczyn takowego niedoboru zaliczamy: zmniejszone zapasy w życiu płodowym, fakt, iż dziecko jest wcześniakiem i nie jest karmione mlekiem matki, a także zaburzenia wchłaniania i szybki rozwój. U dorosłych taka niedokrwistość może być skutkiem przewlekłego krwawienia, stymulującego szpik do zwiększenia tempa erytropoezy, doprowadzając do wyczerpania ustrojowych zapasów żelaza.
U kobiet najczęstszą przyczyną są obfite krwawienia miesięczne. U kobiet po menopauzie i u mężczyzn w piątej dekadzie życia oraz starszych częstą przyczyną przewlekłego krwawienia mogą być zmiany dysplastyczne w obrębie układu pokarmowego. Innym częstym miejscem krwawienia są owrzodzenia żołądka i dwunastnicy.
W tym przypadku należy wykluczyć obecność zmiany o charakterze nowotworowym.